Dobór sprzętu zawsze jest trudny, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przegrodę z nową dyscypliną sportową. Zacząć warto od doboru łyżew i pierwsze nad czym trzeba się zastanowić, to do jakich celów będzie przeznaczony ten sprzęt.
Jazda rekreacyjna
Do jazdy rekreacyjnej dobre będą każde łyżwy, czyli mogą to być łyżwy figurowe (najczęściej wybierane przez dziewczęta), łyżwy hokejowe (najczęściej wybierane przez chłopców) i łyżwy rozsuwane, które można znaleźć z ząbkami albo bez, takie łyżwy będą dobre dla dzieci, którym noga jeszcze rośnie. Łyżwy do jazdy rekreacyjnej można znaleźć prawie w każdym sklepie sportowym.
WAŻNE! Łyżwy do jazdy rekreacyjnej mają być wygodne i bezpieczne, w trakcie przymierzania warto zwrócić uwagę na to czy przy ruchu w stawie skokowym (kostce), łyżwa się nie gniecie i staw skokowy jest usztywniony. Przymierzać należy na skarpetę, w której będziesz jeździł.
Koszt takich łyżew się zaczyna od około 150 złotych.
Łyżwiarstwo figurowe
Do jazdy figurowej niezbędne są łyżwy figurowe. Dobór takich łyżew wiąże się z tym jakie umiejętności posiada zawodnik, jaki ma kształt stopy, czy mają to być łyżwy do tańców na lodzie, czy do sportowego łyżwiarstwa figurowego, czy mają to być łyżwy dla chłopca, czy dla dziewczyny. Takie łyżwy można kupić w specjalistycznych sklepach ze sprzętem do uprawiania łyżwiarstwa figurowego.
Koszt takich łyżew się zaczyna od około 300 złotych.
WAŻNE! Kupno takich łyżew warto skonsultować z trenerem. Częstym błędem jest kupno łyżew przeznaczonych do zbyt wysokiego poziomu, co powoduje dyskomfort przy jeździe.
Jak się ubrać?
Nowością nie będzie to, że na lodowisku krytym jest zazwyczaj temperatura od +10 do 0 stopni. Warto się rozejrzeć za strojem sportowym (bluza i spodnie), najlepiej z polarową podkładką, taki strój na pewno nie będzie krępował ruchów, będzie ciepły i będzie amortyzował upadki). Pod spód warto założyć koszulkę na długi rękaw. Na pierwsze minuty jazdy warto założyć kurtkę i jak już będzie ciepło to kurtkę zawsze można zdjąć.
Warto się zaopatrzyć także w ochraniacze: kask, ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie. Ochraniacze na kolana i łokcie warto kupić typu siatkarskiego, one dobrze amortyzują upadki i nie ślizgają się po lodzie jak plastikowe. ALE są osoby którym sprawia dyskomfort jeżdżenie w ochraniaczach. Dla takich osób zalecane jest kupno chociażby ochraniaczy na kolana, bo najwięcej upadków na początku nauki przechodzą na kolana.
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.
I was excited to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to check out new stuff in your web site.
I have to thank you for the efforts youve put in writing this blog. Im hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉
Itís hard to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks
Znalezienie tego bloga było dla mnie jak odkrycie skarbu – jego wysoka jakość treści, klarowna prezentacja i zaangażowanie w dostarczanie wartości dla czytelników sprawiają, że chcę spędzać tutaj godziny, wchłaniając każde słowo i czerpiąc inspirację do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego!